Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

10 stycznia 1995 | Ekonomia | EP

Informacje

Stosunki gospodarcze Polski z Niemcami 1990-1994

Niewspółmierna współpraca

W połowie roku 1994 udział Niemiec w polskim eksporcie osiągnął 34, 3 proc. , zaś w imporcie 27, 5 proc. Jeszcze w roku 1989 udział Niemiec w eksporcie i imporcie Polski wynosił tylko 15 proc. Zmiany udziału Niemiec w handlu zagranicznym Polski są więc znaczne, czego nie można powiedzieć o udziale Polski w handlu Niemiec. W połowie 1994 r. Polska uplasowała się na 16. miejscu wśród eksporterów do Niemiec (1, 5 proc. importu Niemiec) , zaś wśród odbiorców na 14 miejscu (1, 6 proc. eksportu Niemiec) .

Cechą szczególną obrotów handlowych Polski z Niemcami w latach 90. jest ich relatywnie wysoka dynamika wzrostu. W porównaniu z rokiem 1989 eksport i import Polski do i z Niemiec w roku 1993 wzrósł w cenach bieżących prawie o 1/ 3 (eksport z 6, 6 do 8, 5 mld DEM, import z 7, 5 do 9, 7 DEM) . Należy jednak odnotować wyraźne spowolnienie tempa przyrostu eksportu Polski do Niemiec po roku 1992, co moim zdaniem, wynika przede wszystkim z uwarunkowań strukturalnych polskiego eksportu.

Czynniki koniunkturalne (recesja w Niemczech) i instytucjonalne (protekcjonizm) jedynie nakładają się dodatkowo na relatywnie niekonkurencyjną strukturę polskiego eksportu do Niemiec (przewaga dóbr ziemio-, surowco- i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 372

Spis treści
Zamów abonament