Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeł wylądował

10 stycznia 1995 | Kraj | PG

Przed wojną poznańscy naukowcy uratowali żubra, teraz chcą zrobić to samo z orłem przednim, na którym wzorowane jest godło państwowe.

Orzeł wylądował

Piotr Gajdziński

"Naszą ambicją jest uczynienie z orła przedniego symbolu równego orlikowi białogłowemu w Stanach Zjednoczonych, który jest godłem państwowym tego kraju. Uważamy, że moralne poparcie najwyższych władz pozwoli uratować orła przedniego, jednego z najważniejszych polskich symboli narodowych, przed wyginięciem" -- napisali w liście do prezydenta Lecha Wałęsy, marszałka Józefa Oleksego i premiera Waldemara Pawlaka członkowie Fundacji Biblioteka Ekologiczna. Oficjalne dane z roku 1993 wskazują, że w Polsce potwierdzono obecność zaledwie trzech par tych ptaków.

Orzeł stał się godłem państwowym Polski w roku 1295, ale już wcześniej -- od pierwszych lat XIII wieku --był symbolem Piastów. "Pierwszy polski ród królewski" nie był zresztą w tym względzie oryginalny -- orła, jako znaku bojowego, używały już rzymskie legiony, umieszczając ten symbol na drzewcach sztandarów. W Średniowieczu orzeł występował na chorągwiach, a na drzewce powrócił na krótko-- w wielkiej armii Napoleona I. Jednogłowy orzeł był także godłem rzymskich cezarów, a po upadku imperium odziedziczyli go -- już jako ptaka dwugłowego -- władcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 372

Spis treści
Zamów abonament