Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W cieniu Brady'ego

23 stycznia 1995 | Ekonomia | AS

Zadłużenie krajów rozwijających się w latach 1993-94

W cieniu Brady'ego

W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami kilkunastu znaczących operacji redukcji zadłużenia. Kryzys zadłużeniowy krajów o średnim i niskim dochodzie mamy już praktycznie za sobą, co dokonało się głównie dzięki bardziej elastycznej postawie wierzycieli oficjalnych (Klub Paryski) i banków komercyjnych (Klub Londyński) . To przyciąga inwestycje kapitałowe do krajów rozwijających się -- donosi Bank Światowy w najnowszym, opublikowanym wczoraj raporcie nt. zadłużenia krajów rozwijających się oraz wschodnioeuropejskich.

Napływ środków finansowych do krajów rozwijających się rośnie już od lat 80. Prawdziwe boom nastąpił jednak w obecnej dekadzie, szczególnie w zakresie prywatnych inwestycji kapitałowych. W 1993 roku wartość strumieni prywatnego kapitału wyniosła 159 mld dol. , co nastąpiło głównie dzięki wzrostowi inwestycji portfelowych, inwestycji bezpośrednich i emisji obligacji. Oficjalna pomoc finansowa oraz kredyty rządowe stanowiły w 1993 roku jedną trzecią kapitałów napływających do krajów rozwijających się.

Według szacunkowych danych napływ kapitału w 1994 roku powinien być nieznacznie wyższy niż rok wcześniej, przy czym:

* Inwestycje portfelowe spadną, głównie z powodu spowolnienia emisji obligacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 383

Spis treści
Zamów abonament