Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powinność powiatu lub gminy

05 lutego 2003 | Prawo | JŻ

Przyszłość obrony z urzędu i pomocy prawnej dla najuboższych

Powinność powiatu lub gminy

JERZY ŻURALSKI

Pomoc prawna dla najuboższych powinna być organizowana i finansowana przez samorząd terytorialny. To gminy i powiaty, mając doskonałe rozeznanie w sytuacji materialnej mieszkańców, wiedzą, komu jej udzielać oraz w jakiej formie.

W toczących się od lat dyskusjach teoretyków i praktyków wymiaru sprawiedliwości często powraca temat "urzędówek", czyli unormowanej przepisami procedury karnej i cywilnej instytucji obrońcy czy pełnomocnika z urzędu - adwokata bądź radcy prawnego nieopłacanego przez oskarżonego lub stronę. Uwagi na ten temat są różne w zależności od profesji dyskutanta. Wszyscy są zgodni, że obowiązujący obecnie sposób organizacji bezpłatnej pomocy prawnej i obrony z urzędu jest niewłaściwy i wymaga poważnej modyfikacji.

Zło konieczne

Dla wielu adwokatów i radców prawnych wykonywanie obowiązków pełnomocnika czy też obrońcy z urzędu jest złem koniecznym. Tracąc sporo czasu na udział w sprawach błahych, w których niejednokrotnie obecność pełnomocnika jest zbędna, zaniedbują działalność własnych kancelarii. Przy okazji przekonują się czasami, że sytuacja materialna strony czy oskarżonego wcale nie uzasadniała ustanowienia darmowego prawnika.

Jest też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2841

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament