Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na szlaku dawnej drewnianej architektury

13 czerwca 2003 | Specjalny | BM
źródło: Nieznane

Śląskie

Na szlaku dawnej drewnianej architektury

Uciekając od zgiełku miast, ulicznych tłumów i szarych domów, warto odkryć mało znany Śląsk. Kopalniane wieże, nawet jeśli wydają się malownicze, omińmy z daleka. Wybierzmy ukryty wśród lasów lub pięknych jodłowo-modrzewiowych parków szlak starej drewnianej architektury.

Są to głównie zabytkowe kościółki. W południowej Polsce zachowało się ich wyjątkowo dużo. Aż 70 jest w województwie śląskim, a najwięcej w powiatach: gliwickim, lublinieckim, pszczyńskim, rybnickim, a także u podnóża Beskidu Śląskiego w rejonie Żywca i Cieszyna. Szlak śladem drewnianych zabytków od Lachowic koło Żywca do Gwoździan niedaleko Częstochowy liczy 336 km.

Na początek karczma

Wędrówkę (najwygodniej samochodową, choć można także rowerem) najlepiej rozpocząć od południa, gdzie w Jeleśni, kilkanaście kilometrów na południe od Żywca, znajduje się XVIII-wieczna karczma, znana w całej południowej Polsce. Znakomicie zachowany zabytek słynie nie tylko z drewniano-słomianej urody, ale i ze znakomitego jadła przygotowywanego według starych beskidzkich receptur.

Po biesiadzie w karczmie polecamy wyskoczyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2948

Spis treści
Zamów abonament