Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chciał wierzyć w Boga, w którego nie wierzył

27 listopada 2003 | Kultura | KM DK
źródło: Nieznane

Literatura "Franz Kafka. Koszmar rozumu" Ernsta Pawla nareszcie po polsku

Chciał wierzyć w Boga, w którego nie wierzył

KRZYSZTOF MASŁOŃ

Do Pragi przyjeżdżają dziś literaccy turyści i w nabożnym skupieniu zwiedzają miejsca związane z życiem Franza Kafki. Na Złotej Uliczce, Rynku Starego Miasta, Targu Mięsnym czy cmentarzu Strasznickim próbują uchwycić tamtejszy genius loci, ułatwiający - jak im się zdaje - znalezienie osobistego klucza do "Procesu", "Zamku" czy "Kolonii karnej". Mają z tym niemałe trudności, gdyż wypiękniała po 1989 roku stolica Czech jest, przynajmniej na pierwszy rzut oka, mało kafkowska. Można nawet wątpić, czy naprawdę to miasto autor "Wyroku" nazywał "mateczką z pazurami" i chciał je spalić.

KAFKA PO POLSKU

44 wydania, ponad 800 tys. egz.

Choć "Proces" Franza Kafki przez wiele lat był lekturą szkolną, pisarz nigdy nie był u nas powszechnie czytany; podobnie zresztą jak jego pierwszy polski entuzjasta, Bruno Schulz. Właśnie w przekładzie autora "Sklepów cynamonowych" w 1936 roku ukazało się polskie wydanie "Procesu". "Zamek" został opublikowany po raz pierwszy w 1958 roku, "Ameryka" w 1967. Przetłumaczono na polski wszystkie teksty Kafki - zarówno opowiadania (m.in. zbiory...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3087

Spis treści
Zamów abonament