Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Suwerenność jako wyzwanie integracji

06 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | JC

Spór o zasady głosowania w Radzie UE ma znaczenie zasadnicze

Suwerenność jako wyzwanie integracji

JACEK CZAPUTOWICZ

Przez suwerenność rozumiemy niezależność państwa od innych państw oraz pełną i wyłączną kompetencję w sprawach wewnętrznych, w tym w zakresie wyznaczania i realizacji polityki zagranicznej. Legalna władza państwowa ma monopol na prawne używanie siły w ramach określonego terytorium i jest jedynym arbitrem właściwego zachowania. Suwerenność implikuje taki model organizacji życia politycznego, który zasadza się na terytorialności i autonomii. Nie zawsze jednak tak było.

Model westfalski czy filadelfijski?

System międzynarodowy średniowiecza charakteryzował się brakiem kontroli nad określonym terytorium przez jednego władcę. Obywatel średniowieczny był związany z monarchą w niewielkim zakresie. Silniejsze więzy lojalności łączyły go z bezpośrednim panem feudalnym, który miał decydujący wpływ na jego los. Osobna więź religijna i polityczna z papieżem i cesarzem miała wymiar ogólnoeuropejski.

Początek państwa narodowego i koncepcji suwerenności to traktat westfalski z 1648 r. Od tego czasu król na obszarze swojego królestwa był całkowicie suwerenny. W zakres suwerenności wchodziło początkowo nawet prawo do określenia religii państwa.

Nie wszystkie współczesne państwa spełniają kryteria państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3118

Spis treści
Zamów abonament