Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie za progiem

04 lutego 2004 | Publicystyka, Opinie | WK

Czy politycy rozumieją groźne skutki wynikające ze złamania ustawy zasadniczej

Życie za progiem

Jednym z najważniejszych tematów debaty jest obecnie zagrożenie, że relacja długu publicznego do produktu krajowego brutto przekroczy 60 proc. Jest to tzw. próg konstytucyjny - konstytucja (art. 216 pkt 5) mówi bowiem, że "Nie wolno zaciągać pożyczek czy udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto".

Z tego zapisu wynika, że jeśli do przekroczenia tego progu dojdzie, to zostanie złamana konstytucja; odpowiedzialni powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, bez względu na to, jakie decyzje dotyczące zadłużenia będą później podjęte. Ustawa o finansach publicznych określa natomiast trzy progi relacji długu do PKB, których przekroczenie wymaga radykalnego zdyscyplinowania finansów publicznych. Przekroczenie trzeciego z nich (wynosi również 60 proc.) zobowiązuje rząd do przygotowania najbliższego budżetu tak, aby stosunek zadłużenia do PKB spadł poniżej tego progu. A więc budżetu bez deficytu, a nawet z nadwyżką.

Załóżmy, że znaleźliśmy się za tym ostatnim, konstytucyjnym progiem zadłużenia (dwa pierwsze mają charakter ustawowy). Co będzie się działo? Moja odpowiedź brzmi: Nie będzie katastrofy ekonomicznej, natomiast nieuchronnie dojdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3143

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament