Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łamią prawo czy konkurują

30 sierpnia 2004 | Ekonomia | AS AB MP
źródło: Nieznane

Polskie firmy za granicą często muszą się bronić się przed oskarżeniami

Łamią prawo czy konkurują

  • Gość "Rz": Dyplomacja chroni przedsiębiorców

ANNA SIELANKO

Podatki, cła i opłaty, zatrudnianie pracowników - to najczęściej formalne powody zatargów polskich firm z urzędami za granicą. Wynikają one zarówno z nieznajomości miejscowego prawa przez przedsiębiorców, jak i z niewłaściwej jego interpretacji przez władze lokalne, a nawet przez wymiar sprawiedliwości. Sprzyja temu chęć pozbycia się obcej konkurencji, a w skrajnych wypadkach także korupcja.

W ostatnich miesiącach najgłośniejsze konflikty polskich firm z władzami lokalnymi zdarzyły się na Białorusi, Ukrainie i w Niemczech.

Firmę Inco Food, działającą na Białorusi, niesłusznie oskarżono o złamanie prawa celnego. Sąd pierwszej instancji nałożył na nią kary w wysokości 6 mln USD oraz przepadek towaru wartego 2 mln USD. Dopiero sąd drugiej instancji ocenił, że towar był przechowywany zgodnie z obowiązującym prawem celnym i uchylił wyrok sądu pierwszej instancji.

Innym przykładem mogą być kontakty, jakie z białoruskim sądownictwem miał m.in. polski producent - Terravita. Firma, jako jeden z pierwszych polskich inwestorów, w 1997 roku wybudowała pod Mińskiem, za 1 mln USD, fabrykę czekolady. Białoruski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3317

Spis treści
Zamów abonament