Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

24 kwietnia 1995 | Prawo | TZ

Informacje

Rozważania rzecznika praw obywatelskich

1. Jednym z istotnych składników kultury każdego cywilizowanego społeczeństwa jest ustalony przez prawo porządek, na którym obywatele mogą polegać w urządzaniu swego życia. Prawo musi być pewne w tym znaczeniu, że po pierwsze -- odznacza się niezbędną trwałością, tzn. nie jest bez potrzeby przez ustawodawcę zmieniane, po drugie -- składa się z jasnych i zrozumiałych norm dla ogółu obywateli, po trzecie -- jest skuteczne, czyli zawiera sankcje nadające się do szybkiego zastosowania wobec wszystkich, którzy prawo łamią.

Pewność prawa w wyżej wskazanych trzech podstawowych wymiarach jest podstawą wiary obywateli w autentyczne rządy prawa, czyli jego prestiżu w społeczeństwie.

Szacunek dla prawa, czyli właśnie ów "prestiż", bierze się zasadniczo z pozytywnych postaw wobec obowiązującego prawa, które obywatele akceptują, bo uważają za dobre. Aprobata, jaką obywatele darzą stabilne, przystępne dla wszystkich i sprawiedliwe prawo, jest najmocniejszą gwarancją jego skuteczności. Jeśli bowiem obywatel jest przekonany, że prawodawca miał rację, to poczuwa się do o bowiązku przestrzegania prawa nie pod przymusem, lecz z własnej woli, z poczucia obowiązku.

Znacznie mniejszą efektywnością odznacza się prawo, które nie zyskało powszechnego uznania, ale budzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 463

Spis treści
Zamów abonament