Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednym więcej, drugim mniej

07 czerwca 2005 | Dobra firma | MS

JAKIE UPRAWNIENIA MAJĄ WSPÓLNICY SPÓŁKI Z O.O. Jednym więcej, drugim mniej Każdy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma wiele praw. Niektórzy jednak mogą mieć ich więcej.

Do podstawowych uprawnień związanych z członkostwem w spółce z o.o. należy zaliczyć prawo do: > uczestnictwa w walnym zgromadzeniu i prawo głosu, > dywidendy, > kwoty likwidacyjnej, > pierwszeństwa w objęciu przez wspólnika nowych udziałów w podwyższonym kapitale, > rozporządzania udziałem, > kontroli, > zaskarżania uchwał wspólników, > żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, > wyłączenia wspólnika ze spółki.

Uprawnienia te przysługują w równej mierze wszystkim wspólnikom, ale niekiedy ich wykonywanie zależy od posiadania określonej ilości udziałów, np. prawo zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Przywileje dla niektórych

Niektórych wspólników można jednak docenić, i to w dwojakiej postaci.

Po pierwsze wolno utworzyć udziały o szczególnych uprawnieniach, tzw. uprzywilejowane, a po drugie dopuszcza się przyznanie poszczególnym wspólnikom osobistych uprawnień.

Podstawowa różnica między tymi uprawnieniami wiąże się z możliwością ich przenoszenia na nabywców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3552

Spis treści
Zamów abonament