Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliski Wschód demokracji

20 czerwca 2005 | Publicystyka, Opinie | SE EG
źródło: Nieznane

Dwie trzecie muzułmanów żyją dziś w państwach rządzonych - w wyniku wyborów - z udziałem partii islamistycznych Bliski Wschód demokracji Gdy autokratyczne rządy ograniczały wolność słowa, meczet był jedynym miejscem, gdzie ludzie mogli swobodnie się gromadzić

Wyniki wyborów na Bliskim Wschodzie świadczą o istnieniu nowej tendencji: wysokiej popularności partii islamistycznych, których programy wyborcze opierają się na islamskim prawie. Wszędzie, gdzie przeprowadzono wybory, islamistyczne partie uzyskały dobre wyniki: Hamas wśród Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy; szyicka koalicja o religijnej orientacji w Iraku; parlamentarny odłam w Maroku i - co najważniejsze - rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Turcji.

Ruchy demokratyczne w Libanie, Egipcie i innych państwach regionu muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest włączenie islamistycznych partii w demokratyczny system. Czy jednak islamistom można ufać? Czy, doszedłszy do władzy, będą szanować prawa mniejszości i prawa kobiet? Czy ustąpią, jeśli przegrają kolejne wybory? Czy będą tolerować odmienne poglądy? A może uznają, że wyborcza zasada "jeden człowiek - jeden głos" obowiązuje tylko raz?

Jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3563

Spis treści
Zamów abonament