Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakup kontrolowany -- sposób na przestępczość

08 czerwca 1995 | Gazeta | EO JP

Debata nad ustawami policyjnymi

Zakup kontrolowany -- sposób na przestępczość

Dokończenie 1

gdy organy ścigania dysponują już wiarygodnymi informacjami o popełnieniu przestępstwa, lecz nie mogą z tych informacji skorzystać bądź przy zastosowaniu zwykłych sposobów postępowania nie mogą ująć sprawcy. Zastosowanie tych metod zależałoby od ministra spraw wewnętrznych i odbywałoby się pod kontrolą prokuratora generalnego, który w każdej chwili mógłby odmówić pozwolenia na ich użycie. W takiej sytuacji cała dokumentacja musiałaby zostać zniszczona. W ustawie wymienia się rodzaje najgroźniejszych przestępstw, które można ścigać w ten właśnie sposób. Dla przykładu: chodzi o handel bronią, narkotyki, pranie brudnych pieniędzy itp.

Proponowane przepisy rozszerzają liczbę przypadków, w których policja mogłaby posługiwać się podsłuchem, podglądem i kontrolą korespondencji.

Wymieniona w projekcie lista sytuacji, w których policjant może sięgnąć po broń, jest znacznie szersza, niż wynika to z przepisów obowiązujących obecnie. Jak podkreślił poseł Jerzy Dziewulski (SLD) , dotychczas policjant musiał czekać na skutek, teraz będzie mógł skorzystać z broni, aby zapobiegać zagrożeniu dla zdrowia i życia ze strony przestępcy, a nawet w pościgu za nim.

Niebezpieczne narzędzia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 500

Spis treści
Zamów abonament