Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poczucie wielkości

02 września 1995 | Plus Minus | PK

Egon Naganowski o Tomaszu Mannie

Poczucie wielkości

Egon Naganowski, znany tłumacz literatury niemieckiej oraz autor "Telemacha w labiryncie świata" (o Joysie) i "Podróży bez końca" (o Musilu) urodził się w Innsbrucku. Do siódmego roku życia mieszkał w Monachium. Tam właśnie jako dziecko zobaczył Tomasza Manna. Później poznał jego córkę -- Erikę. Wraz z żoną Ireną przełożył m. in. nowele autora "Czarodziejskiej góry". Obecnie na druk w poznańskim wydawnictwie "Rebis" czekają "Dzienniki" Tomasza Manna w przekładzie Naganowskich. Ukażą się jesienią tego roku.

Ojciec Egona Naganowskiego pochodził z Podola. Szkołę kadetów kończył we Lwowie. Matka była zaś potomkinią starej patrycjuszowskiej rodziny z Norymbergi -- jej ród otrzymał baronostwo podczas drugiej wyprawy krzyżowej.

-- Moi rodzice poznali się w Tyrolu -- opowiada Naganowski. -- Ojciec był wtedy na manewrach. Doskonale pamiętam lata spędzone w Niemczech, do dzisiaj czuję atmosferę naszego domu. W Monachium mieszkaliśmy w ekskluzywnej dzielnicy przy Propylejach, niedaleko placu Królewskiego. Na Poschingerstrasse miał zaś swoją willę Tomasz Mann. Jedno wydarzenie z mojego "niemieckiego okresu" utkwiło mi w pamięci szczególnie.

Kłania się Tomasz Mann

-- Była wiosna --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 571

Spis treści
Zamów abonament