Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie wobec terroryzmu

02 września 2008 | Prawo | Tomasz Tadeusz Koncewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Jak daleko państwo (Wspólnota Europejska) może się posuwać w zwalczaniu terroryzmu? Czy istnieją granice, których nie można przekraczać? – zastanawia się adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej Uniwersytetu w Gdańsku

Tego rodzaju pytania dopiero niedawno zostały postawione przed sądami wspólnotowymi. W ten sposób stają one przed wyzwaniem nakreślenia swojej roli w dzisiejszej, mniej bezpiecznej Europie.

W pierwszych dwóch takich sprawach rozstrzyganych przez sądy wspólnotowe (Yusuf i Kadi) chodziło o umieszczenie wybranych osób i organizacji podejrzewanych o powiązania z talibami i al Kaidą na specjalnej liście, co skutkowało zamrożeniem ich aktywów.

W skardze do Sądu Pierwszej Instancji (Sąd) skarżący zarzucili, że ich prawa podstawowe (m. in. prawo do sądu, efektywnej ochrony sądowej i prawo własności) zostały naruszone. O wadze problemu, z którym został skonfrontowany Sąd, świadczy już okres rozpoznania sprawy: cztery lata. W wyrokach w obydwu sprawach Sąd potwierdził, że Wspólnota jest związana zobowiązaniami wynikającymi z Karty Narodów Zjednoczonych, które korzystają z pierwszeństwa przed innymi, w tym także wynikającymi z traktatu o Wspólnocie. Następnie Sąd dokonał kwalifikacji swojej jurysdykcji w kontekście kontroli legalności. Mianowicie uznał, że ewentualne uchylenie zaskarżonego rozporządzenia wspólnotowego z racji naruszenia praw podstawowych oznaczałoby podważenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Tymczasem sąd wspólnotowy nie korzysta z jurysdykcji do takiego pośredniego kwestionowania aktów Rady Bezpieczeństwa w świetle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8106

Spis treści
Zamów abonament