Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Charakter prawny indosu wekslowego

16 lutego 1996 | Prawo | RS

Charakter prawny indosu wekslowego

Prawa z papierów wartościowych na zlecenie, do których zalicza się również weksle, mogą być przenoszone na zasadach ogólnych przewidzianych w prawie cywilnym i w sposób szczególny, mianowicie w drodze indosu.

Definicję ustawową indosu zawiera art. 921

9

§ 2 k. c. , zgodnie z którym "indos jest pisemnym oświadczeniem umieszczonym na papierze wartościowym na zlecenie i zawierającym co najmniej podpis zbywcy, oznaczającym przeniesienie praw na inną osobę".

Nazwa indos pochodzi od łacińskich słów in dorso, co oznacza: na grzbiecie, indos jest bowiem umieszczany na odwrotnej stronie dokumentu -- tzw. grzbiecie.

W nauce prawa powszechnie przyjmuje się, że określenie ustawowe indosu nie może być rozumiane dosłownie i należy je rozpatrywać w związku z innymi podpisami, zwłaszcza z art. 921 9 § 3 k. c. , który wyraźnie wymaga do przeniesienia praw z papierów wartościowych na zlecenie, oprócz umieszczenia na nich indosu, także przeniesienia posiadania. Samo więc zamieszczenie pisemnej wzmianki na dokumencie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 675

Spis treści
Zamów abonament