Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna reforma armii

17 września 2008 | Kraj | Edyta Żemła
W 2010 roku mamy mieć  już w pełni zawodową armię.  Na zdjęciu pokaz wyszkolenia żołnierzy  w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej  w Tomaszowie Mazowieckim 15 września
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Rzeczpospolita
W 2010 roku mamy mieć już w pełni zawodową armię. Na zdjęciu pokaz wyszkolenia żołnierzy w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim 15 września

Nabór ochotników, szkolenie żołnierzy i modernizacja techniczna – to najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoją architekci przyszłej armii zawodowej

Rząd planuje, że w ciągu dwóch lat zastąpi armię z poboru armią zawodową. Zadanie ambitne, ale czy realne? Dziś na konferencji zorganizowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego będą o tym dyskutować politycy i eksperci. Szykuje się burzliwa debata, bo choć reforma planowana jest już na 2010 r., nadal brakuje wielu szczegółów. A te, które się pojawiają, ulegają ciągłym zmianom.

Tak było na przykład z szacunkami na temat planowanej liczebności armii zawodowej. Początkowo szef MON Bogdan Klich mówił, że ma ona liczyć 120 tys. żołnierzy. Po kilku miesiącach to się zmieniło – latem była już mowa o 90-tysięcznym wojsku.

– We wrześniu na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej minister Klich znów mówił o 120-tysięcznej armii zawodowej. Dziwi mnie to ciągłe zmienianie zdania – mówi Aleksander Szczygło (PiS), były szef MON, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Zmieniła się także data wprowadzenia reformy. W pierwszych deklaracjach politycy mówili, że stanie się to na początku 2010 r., dziś słyszymy, że będzie to raczej koniec tego roku.

Niedawno wiceminister obrony Czesław Piątas odpowiedzialny za przygotowanie profesjonalizacji armii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8119

Spis treści
Zamów abonament