Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Można sobie dorabiać bez zgody zatrudniającego

08 października 2008 | Dobra firma | Maciej Telec

Zatrudniony otrzymał ofertę zmiany zatrudnienia, lecz nie chce utracić etatu w dotychczasowym miejscu pracy. Aby uniknąć takiego ryzyka, zamierza wykorzystać zaległy urlop u aktualnego szefa, by w tym czasie zatrudnić się na próbę w tej drugiej firmie. Z oczywistych względów nie chce informować o tym macierzystego zakładu. Czy jest to zgodne z prawem? Czy może on wykorzystać urlop wypoczynkowy na pracę gdzie indziej?

Przeznaczenie urlopu wypoczynkowego na pracę, choćby w innym przedsiębiorstwie, jest zgodne z prawem podobnie jak – z pewnymi wyjątkami – podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Według art. 152 kodeksu pracy podwładnemu przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to należy do podstawowych, niezbywalnych uprawnień pracowniczych, a wynika nie tylko z kodeksu, ale również z konstytucji i ratyfikowanych przez Polskę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8137

Spis treści
Zamów abonament