Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorobę zatrudnionego stwierdza tylko lekarz w specjalnym zaświadczeniu

26 lutego 2009 | Gazeta prawa i podatków | Grażyna Ordak

Chory pracownik musi dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Jeśli tego nie zrobi, nie dostanie zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas nieobecności

Pracodawca, czyli płatnik składek, wypłaca zasiłek chorobowy i wynagrodzenie za czas choroby przewidziane w art. 92 kodeksu pracy na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. ZUS na tej samej podstawie wypłaca zasiłek chorobowy.

Medyk wystawia zwolnienie na druku ZUS ZLA. Pracodawcy muszą pamiętać, że to druk poufny. Nie wolno go udostępniać osobom postronnym. Z tymi zaświadczeniami w firmie mogą mieć kontakt tylko upoważnione osoby, np. z działu kadr. Sprawdzają, czy lekarz prawidłowo wypełnił druk i czy zgadzają się w nim np. dane pracownika. Jeżeli zauważą błędy, np. w imieniu, nazwisku, adresie, numerze PESEL, to oddają je pracownikowi. Ten zwraca je lekarzowi z prośbą o poprawienie dokumentu. Będzie on ważny, jeżeli każda poprawka zostanie potwierdzona podpisem i pieczątką medyka. Zatem ani pracownik, ani przełożony nie mogą samodzielnie korygować zwolnienia lekarskiego. Robi to wyłącznie lekarz, który wystawił zaświadczenie ZUS ZLA. Niekiedy poprawionym dokumentem będzie jego duplikat.

Pracodawca nie może podwładnego pozbawić wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, gdy ten dostarczy zaświadczenie w formie duplikatu lub odpisu, że jest czasowo niezdolny do pracy.

Pracodawca pyta, co ma zrobić z pracownikiem, który twierdzi, że wysłał pocztą zwolnienie lekarskie, a do firmy ono nie dotarło. Czy zatrudnionego można zwolnić na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8253

Spis treści
Zamów abonament