Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy stosować tymczasowe aresztowanie

26 lutego 2009 | Prawo | Marek Derlatka

Państwo dysponuje rozmaitymi środkami w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom oraz prawidłowości postępowania karnego – pisze Marek Derlatka adwokat, doktorant na WPiA UKSW w Warszawie

Tragiczne wydarzenia w Wielkopolsce – zabójstwo dwóch osób przez skazanego nieprawomocnie za zgwałcenie – stawiają pod znakiem zapytania prawidłowość stosowania tymczasowego aresztowania.

Najsurowszy środek zapobiegawczy

Powszechnie panuje przekonanie, że sądy zbyt często sięgają po ten najbardziej dolegliwy środek zapobiegawczy, rezygnując z innych przewidzianych w kodeksie postępowania karnego, jak choćby poręczenie majątkowe. Rzeczywiście w wielu wypadkach tymczasowe aresztowanie jest stosowane zbyt szybko, co nie oznacza, że zbyt krótko. Niekorzystne dla Polski wyroki wydawane przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, w których stwierdza się nieprawidłowości w posługiwaniu się tym najsurowszym środkiem zapobiegawczym, dowodzą, że sądy nie unikają błędów w tym względzie.

Nie można dawać pierwszeństwa tylko pragmatyce procesowej

Trudno oczekiwać od sędziów nieomylności, jednak ta sprawa dowodzi, że błędy są popełniane nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8253

Spis treści
Zamów abonament