Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telewizja: uchwały rady nadzorczej mogą być nieważne

08 lipca 2009 | Prawo | Radosław L. Kwaśnicki Agnieszka Sujak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Bez względu na to, kiedy wygasł mandat członków rady nadzorczej telewizji, w piątek, 3 lipca, około południa czy też o godz. 24, uchwały byłej rady mogą być uznane za nieważne – uważają radca prawny zarządzający Kancelarią Kwaśnicki oraz praktykantka w tej kancelarii

Prasa podała, że w piątek, 3 lipca, KRRiT uzupełniła skład rady nadzorczej TVP SA. Dało to asumpt niektórym członkom rady do głosowania w sprawie zawieszenia dotychczasowego p. o. prezesa spółki Piotra Farfała i wybranie na jego miejsce zawieszonego dotąd Sławomira Siwka. Tego samego dnia, choć – co może mieć znaczenie dla sprawy: nieco wcześniej – minister Skarbu Państwa zatwierdził sprawozdanie finansowe spółki za ostatni rok obrotowy, po czym zamknął walne zgromadzenie. W związku z tym, iż były to obrady zwyczajnego walnego zgromadzenia, podczas którego zatwierdzono sprawozdanie z działalności spółki, oznacza to, iż wraz z tym wygasł mandat dotychczasowych członków rady nadzorczej wskutek upływu kadencji.

W artykule („Rz” z 7 lipca) dr hab. Katarzyna Bilewska oraz Wojciech Kozłowski stwierdzili, iż mandaty członków rady nadzorczej wygasły dopiero w piątek o północy, co – ich zdaniem – oznacza, iż rada mogła podejmować ważne, w tym opisane wyżej uchwały. Mając jednak na względzie poglądy doktryny prawniczej, ze stanowiskiem tym – jako sformułowanym bez jakichkolwiek zastrzeżeń – nie sposób się zgodzić. Co więcej, nawet gdyby rzeczywiście mandaty te wygasły już po powzięciu „kontrowersyjnych” uchwał, uchwały te mogą być uznane za nieważne jako podjęte wbrew zasadom współżycia społecznego.

Dwa poglądy: oba na swój sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8364

Spis treści
Zamów abonament