Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od kiedy należy liczyć kontrakty terminowe

12 września 2009 | Prawo | Marta Gadomska

Teraz umów na czas określony może być choćby 100. Najważniejsze, by zsumowane nie przekraczały 24 miesięcy. Zasada – trzecia umowa na stałe – już nie obowiązuje

Pakiet antykryzysowy obowiązuje od dwóch tygodni, a pytaniom z nim związanym nie ma końca. Znacząca ich część dotyczy umów na czas określony. Przedsiębiorcy nie wiedzą, od kiedy liczyć 24 miesiące, a pracownicy nie wierzą, że do końca 2011 r. nie dostaną stałego etatu.

Jedna albo kilka

Ustawa z 1 lipca 2009 r. (DzU nr 125, poz. 1035) obowiązuje od 22 sierpnia i zastrzega, że do końca grudnia 2011 r. wolno zawierać umowy na czas określony w nieskończonej ilości, pod warunkiem że terminowe zatrudnienie nie przekroczy ogółem 24 miesięcy.

Wszystko jest jasne, gdy kontrakt został zawarty w dniu wejścia w życie ustawy, tj. 22 sierpnia, lub nie później niż 1 stycznia 2010 r. Wówczas może być jeden podpisany od razu na 24 miesiące albo cztery, każdy z półrocznym okresem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8420

Spis treści
Zamów abonament