Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leasigodawca powinien wystawić korektę w razie wcześniejszego rozwiązania umowy

17 września 2009 | Dobra firma | Michał Piotrowski

Gdy umowa leasingu finansowego zostanie rozwiązana przed terminem i w efekcie leasingodawca otrzyma niższą kwotę niż pierwotnie umówiona, trzeba będzie skorygować wysokość podatku należnego od wartości tej transakcji

– Spółka z o.o. podpisała umowę leasingu finansowego maszyny produkcyjnej, którą amortyzowała. W momencie wydania towaru otrzymała fakturę na całą kwotę przewidzianą w umowie (faktura na dostawę towarów). W połowie okresu, na jaki została zawarta ta umowa, na skutek zgodnego porozumienia stron nastąpiło jej rozwiązanie i maszyna została zwrócona. Nie miało to dla spółki żadnych skutków finansowych (tj. nie było konieczności żadnych spłat, dopłat czy zapłaty kar umownych przez którąkolwiek ze stron). Czy taka sytuacja generuje jakiekolwiek skutki w VAT u którejś ze stron transakcji? Czy oddając maszynę spółka powinna wystawić fakturę VAT, a może żądać korekty pierwotnej faktury? – pyta czytelnik DF.

Wydanie towarów w ramach leasingu finansowego co do zasady traktowane jest dla celów VAT jako dostawa towarów. Warunkiem takiej kwalifikacji leasingu jest:

- amortyzacja przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę oraz

- klauzula umowna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8424

Spis treści
Zamów abonament