Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy wiosną

25 kwietnia 1996 | Kraj | ZL

Opolszczyzna w kilku obrazach

Niemcy wiosną

Zbigniew Lentowicz

Ten obraz już od dawna nam towarzyszy. Od bezchmurnego nieba w wiosennym słońcu ostro odcinają się białe ściany, dachy kryte czerwoną dachówką i anteny satelitarne. W ogródkach krzątanina. Tęgie Ślązaczki i ich jasnocere córki całe oddają się porządkowaniu. Za równiutkimi płotami, przejrzystymi o tej porze roku nie mniej niż do blasku wypucowane szyby, lśnią podwórka. -- Za wcześnie wy przyjechali. Pięknie u nas będzie, naprawdę, jak się pokaże zieleń -- żałował jeszcze dziś rano stary Emil Hempel z Domecka.

Dobrzeń Wielki: kto głosuje do Bundestagu

Z wiaduktu jak na dłoni widać instalacje Elektrowni Opole. To ponoć najczystsza w kraju fabryka energii. Opalana specjalnym węglem. Stąd i prawdziwe zmartwienie. Ponieważ prąd tutejszy jest o kilka oczek droższy, odbiorcy kupują go w ostateczności. Wolą tańszy z "normalnych" elektrowni katowickich.

Jeszcze kilka lat temu wójt Dobrzenia Alojzy Kokot trochę obawiał się przyjazdu energetyków. Ludność tutejsza to w przeważającej liczbie śląscy autochtoni, środowisko raczej żyjące własnym życiem, zamknięte. -- Na razie wszystko układa się dobrze -- mówi Kokot. Liczące kilkuset mieszkańców pracownicze osiedle przybyszów "z Polski" tworzy własny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 735

Spis treści
Zamów abonament