Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ambitny ideowiec w służbie

08 października 2009 | Kraj | Wojciech Wybranowski
Mariusz  Kamiński  przez dawnych znajomych wspominany jest jako konkretny ideowiec, który dążył do rozliczenia aparatczyków PRL.  Przeciwnicy mówią o nim: sfrustrowany nienawistnik
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Mariusz Kamiński przez dawnych znajomych wspominany jest jako konkretny ideowiec, który dążył do rozliczenia aparatczyków PRL. Przeciwnicy mówią o nim: sfrustrowany nienawistnik

W latach 90. bezskutecznie starał się o pracę w UOP. Dzięki PiS został szefem nowej służby specjalnej

– Kamiński jest zwykłym przestępcą. To, co robił jako szef CBA było łamaniem prawa – mówi „Rz” były wicepremier Andrzej Lepper.

– To świetny szef CBA. Jest niezależny i wierny swoim zasadom. Zawsze płynął pod prąd, nie milczał, gdy coś było nie tak, nie udawał, że czegoś nie widzi, choć milczenie byłoby dlań bardziej opłacalne – ripostuje Tomasz Markowski, były poseł PiS, który Kamińskiego poznał w latach 80. Byli wtedy członkami nieuznawanego przez komunistyczne władze Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS).

Ja się nie wstydzę, że jestem w Lidze

– Pamiętam jedną z większych antykomunistycznych manifestacji w Warszawie. Kamiński z żoną w ciąży stali w pierwszym szeregu naprzeciw szpaleru zomowców z pałami. Gdy ZOMO ruszyło, nie cofnęli się nawet o krok – wspomina Markowski.

W grudniu 1993 r. Kamiński współtworzył Ligę Republikańską (LR). – Poznałem Kamińskiego na jednym ze zlotów młodzieży prawicowej. Zaskoczyły mnie jego powaga i stonowanie – opowiada Piotr Haszler, inżynier ze Szczecina.

Kierowana przez Kamińskiego LR zasłynęła antykomunistycznymi happeningami. „Ja się nie wstydzę, że jestem w Lidze, że postępuję tak, będą tępione pluskwy czerwone, aż wszystkie trafi szlag” – śpiewali bardowie prawicy: Leszek Czajkowski i Paweł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8442

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament