Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa czystego środowiska

18 czerwca 1996 | Nauka i Technika | KF

U nas ponad 270 zakładów

Europa czystego środowiska

Celem ekologii przemysłowej jest upodobnienie działalności produkcyjnej człowieka do zjawisk zachodzących w przyrodzie -- wyjaśnia prof. Robert Ayres, profesor ekonomii ekologicznej w Paryżu.

Ponad 270 zakładów przemysłowych w Polsce, reprezentujących rozmaite branże bierze udział w ogólnoświatowym Ruchu Czystej Produkcji. W Polsce określa się go mianem "czystszej". Idea przyszła ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze ją podchwyciły kraje skandynawskie.

"Czysty" przemysł oznacza ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych oraz wytwarzanie mniejszej ilości odpadów, oszczędność energii, wody i innych surowców. Unika się używania i produkcji toksycznych substancji, wprowadza obiegi zamknięte oraz systemy recyklingu.

Badania przeprowadzone przez holenderski Uniwersytet Erazma ujawniły, że można zapobiec powstawaniu 70 proc. odpadów i szkodliwych emisji wytwarzanych obecnie przez przemysł u samego źrodła, wprowadzając osiągalne już dziś technologie, które są korzystne ekonomicznie.

Polski program Czystszej Produkcji udowodnił, że 20--25 proc. redukcja emisji zanieczyszczeń jest możliwa do osiągnięcia bardzo tanio albo bez żadnych nakładów finansowych.

Ekologia przemysłowa lub "czysta produkcja"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 782

Spis treści
Zamów abonament