Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyceniamy przychody w walucie obcej

05 sierpnia 2010 | Dobra firma | Hanna Kozłowska

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostają zapłatę w obcej walucie za sprzedawane towary i usługi. Także od krajowych kontrahentów. Jak przeliczyć te kwoty na złote, żeby zaksięgować transakcje i rozliczyć należne podatki w rodzimej walucie?

Niełatwo jest znaleźć odpowiedź na to pytanie, bo choć przepisy drobiazgowo regulują te kwestie, nie zawsze są spójne i jasne.

Dla celów CIT i PIT

Należne przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej wyrażone w walutach obcych co do zasady przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Tak wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Przychody te powstają w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego i wykonania usługi (albo jej częściowego wykonania), nie później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności, z tym że moment powstania tych przychodów nie może przypadać później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Wystawienie faktury powoduje zatem powstanie przychodu w dacie jej wystawienia, nawet gdyby to nastąpiło przed wydaniem towaru czy wykonaniem usług. Jeśli natomiast faktura została wystawiona po wydaniu rzeczy, zbycia prawa itp., to przychód w CIT i PIT powstaje z chwilą wydania rzeczy bądź wykonania usługi. W tym momencie przeliczamy też walutę obcą na złote, ustalając tym samym wysokość przychodu należnego w złotych.

W dniu faktycznego otrzymania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8692

Spis treści
Zamów abonament