Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Termin nie kończy się w sobotę, niedzielę czy święto

05 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Prawidłowe rozróżnienie materialnych i procesowych terminów ma bardzo ważne znaczenie. Tylko te pierwsze można bowiem przywrócić

Podstawowa różnica pomiędzy terminami materialnymi a procesowymi jest taka, że te ostatnie wyznaczają czas na dokonanie określonej czynności w toku postępowania. Wynikają z przepisów prawa procesowego, zawartych m.in. w kodeksie postępowania administracyjnego czy np. ordynacji podatkowej.

Określają one np., ile czasu ma strona na wniesienie odwołania od decyzji czy skargi do sądu administracyjnego. Terminy materialne wynikają natomiast z przepisów określających prawa i obowiązki strony postępowania. Ich zachowanie powoduje, że strona może skorzystać z określonych przyznanych jej przepisami uprawnień.

Przykładem takiego terminu może być chociażby określony w art. 4a ust. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn termin na zgłoszenie darowizny, którego skutkiem jest uzyskanie prawa do zwolnienia od podatku. W sytuacji, w której taki wniosek nie zostanie złożony w ciągu sześciu miesięcy do dnia, w którym obowiązek zapłaty podatku powstał, to obdarowany nie ma możliwości uzyskania zwolnienia od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8692

Spis treści
Zamów abonament