Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótszy dzień, ale za te same pieniądze

24 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Jeśli pracownik uzyskał orzeczenie stwierdzające jego stopień niepełnosprawności, to ma prawo do skrócenia czasu pracy bez obniżenia wynagrodzenia

Osoby o stwierdzonym stopniu niepełnosprawności mają prawo do szczególnego wymiaru czasu pracy. Generalną zasadą jest, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Jednak czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest krótszy i nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. Jest to więc czas znacznie krótszy w stosunku do regulacji wynikających z kodeksu pracy.

Kilka ważnych zakazów

Wskazane normy czasu pracy mają charakter sztywnych i nie mogą być przekraczane. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.).

Jest to wyraźny zakaz zatrudniania wszystkich pracowników niepełnosprawnych w godzinach przekraczających wskazany wcześniej wymiar czasu pracy. Zatem wszelkie odmienne ustalenia warunków pracy (nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8708

Spis treści
Zamów abonament