Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Towar trzeba będzie wymienić na wolny od wad albo zwrócić pieniądze

24 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Bartosz Maciejewski
źródło: Rzeczpospolita

To, jakie uprawnienia będą przysługiwały klientowi w związku z wadami kupionej rzeczy, zależy od tego, czy sprzedawca jest tylko pośrednikiem, czy też ma odpowiednie pełnomocnictwo do przeprowadzania transakcji od byłego właściciela

Kupującemu, który otrzymał towar obciążony wadą, przysługują co do zasady uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu cywilnego o rękojmi za wady. Powinien je kierować do sprzedawcy towaru. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy sprzedawca nie był jego właścicielem?

Dwa sposoby nabycia

Kodeks cywilny odmiennie reguluje dwie grupy przypadków nabycia rzeczy ruchomej od osoby niebędącej jej właścicielem. Pierwsza obejmuje sytuację, gdy właściciel rzeczy dobrowolnie oddał rzeczy do dyspozycji innej osoby, np. użyczając jej rzecz, nie upoważniając jednak do sprzedaży, a także przypadki zbycia rzeczy przez samego właściciela, który sprzedawać danej rzeczy nie mógł, np. sprzedaż rzeczy objętej egzekucją komorniczą. W tych sytuacjach zastosowanie znajdzie § 1 art. 169 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z nim, jeżeli osoba niebędąca uprawniona do sprzedaży rzeczy ruchomej, w szczególności osoba niebędąca jej właścicielem, sprzedaje rzecz i wydaję ją nabywcy, kupujący uzyskuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8708

Spis treści
Zamów abonament