Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia wola czasem może nie wystarczyć

08 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Renata Krupa-Dabrowska
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli przedsiębiorca chce, aby np. sklep lub plantację odziedziczyła po jego śmierci konkretna osoba, powinien o to zadbać jeszcze za swojego życia

Spadek można otrzymać na dwa sposoby, a mianowicie: na mocy testamentu albo na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (jest to tzw. dziedziczenie ustawowe). Przy czym regulacje kodeksowe stosuje się automatycznie, jeżeli zmarły nie sporządził za życia testamentu.

W ostatniej woli można przekazać majątek dowolnie wybranej osobie lub osobom. Niemniej jednak pominięcie najbliższych powoduje, że należy się im od spadkobiercy czy też spadkobierców wskazanych w testamencie tzw. zachowek. W wyjątkowych sytuacjach rodzinę można pozbawić zachowku, czyli po prostu wydziedziczyć, ale tylko z bardzo ważnych przyczyn.

Warto też pamiętać, że nie może być spadkobiercą osoba prawna, która w czasie otwarcia spadku nie istnieje.

Kiedy testament

Chociaż ostatnia wola może być przekazana ustnie (w obecności świadków), to najlepiej jest jednak sporządzić testament na piśmie.

Może to być nawet zwykła karta papieru i ręczne pismo. Pod warunkiem, że poza ostatnią wolą nie zabraknie na niej podpisu i daty (jeżeli daty nie będzie, to i tak będzie ważny, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8721

Spis treści
Zamów abonament