Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie orzeczenie, jak stosować zasadę sumowania

15 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Andrzej Szybkie

17 listopada 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, jak postępować z zagranicznymi okresami ubezpieczenia przy ustalaniu świadczeń emerytalno-rentowych. Do tej pory nie ma bowiem jednej interpretacji

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej ma własny system emerytalno-rentowy, który określa warunki nabycia prawa do świadczeń z tytułu starości, inwalidztwa czy śmierci żywiciela rodziny. Prawo unijne honoruje ten stan rzeczy, zapewniając jedynie koordynację (wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 5 lipca 1988 r. w sprawie Borowitz, 21/87).

Ma ona zapobiec sytuacji, w której osoba migrująca zarobkowo w obrębie UE traciłaby z tego powodu uprawnienia wynikające z krajowych systemów zabezpieczenia społecznego. Pracownik, który pracował kilka lat w jednym państwie członkowskim, a potem kilka lat w innym państwie, mógłby przykładowo nie mieć w żadnym w tych krajów okresów wymaganych do uzyskania prawa do emerytury czy renty.

W związku z tym wprowadzono prawne mechanizmy sumowania (uwzględniania) okresów ukończonych w państwach członkowskich dla celów nabycia uprawnień emerytalno-rentowych (art. 48 traktatu o funkcjonowaniu UE).

Rozbieżności wśród ekspertów

Co daje zasada sumowania okresów? Pozwala połączyć okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwie X i Y, aby ustalić, czy jest spełniony warunek posiadania określonego minimalnego stażu emerytalnego. Zobaczmy, co to daje na gruncie polskiej ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8777

Spis treści
Zamów abonament