Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie komunistycznego renegata

15 listopada 2010 | Publicystyka, Opinie | Piotr Gontarczyk
Bogdan Gadomski Biografia agenta  Największy agent  policji politycznej II RP Wydawnictwo Tedson
źródło: Archiwum
Bogdan Gadomski Biografia agenta Największy agent policji politycznej II RP Wydawnictwo Tedson
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Książka Bogdana Gadomskiego o Józefie Mitzenmacherze jest wyjątkowo nierówna. Obok dobrej kwerendy archiwalnej i ciekawej historii agenta uderza wyjątkowo słaby opis ruchu komunistycznego – recenzuje historyk

Józef Mitzenmacher to postać naprawdę pasjonująca. Od lat młodzieńczych związany z ruchem komunistycznym, zmienił nawet nazwisko na „Redyko” będące skrótem pierwszych słów: „rewolucja”, „dyktatura”, „komunizm”. Już jako wysoki funkcjonariusz Komunistycznej Partii Polski podjął współpracę z polską policją. Za pomocą działań dezinformujących siał niepewność i konflikty w kierownictwie partii, prawdopodobnie przyczynił się do masowych aresztowań jej kierowniczego aktywu.

Po upozorowaniu zgonu przez MSW cenny polski agent został wycofany z gry, by do wybuchu II wojny poświęcić się propagandowemu zwalczaniu komunistów. To Mitzenmacher pod pseudonimem Jan Alfred Reguła był autorem słynnej książki „Historia Komunistycznej Partii Polski w świetle faktów i dokumentów”, która ujawniała kulisy funkcjonowania partii i jej agenturalnej zależności od Moskwy. Wspomniana praca wywołała konsternację w środowisku komunistycznym, a jej treść była na tyle kompromitująca, że po wojnie skrupulatnie usuwano ją z bibliotek.

W czasie wojny Mitzenmacher współpracował z Polskim Państwem Podziemnym, a także z Niemcami, dla których – prócz składania agenturalnych meldunków – publikował antykomunistyczne artykuły w prasie. Po wojnie, po raz kolejny zmieniając nazwisko i zacierając za sobą ślady, zamieszkał we Wrocławiu. Tu działał w związkach zawodowych, otrzymał nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8777

Spis treści
Zamów abonament