Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arbitraż zależy od wyboru stron

15 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Ewa Kałuska

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na umieszczenie w umowie klauzuli arbitrażowej. Popularność zapisów na sąd polubowny nie dziwi, bowiem w obliczu intensyfikacji stosunków gospodarczych wzrosła liczba sporów i skomplikowała się ich materia. Tym samym sprawne, szybkie i kompetentne sądy stają się coraz bardziej potrzebne. Wybór, jakiego dokonuje przedsiębiorca w tym zakresie, powinien być jednak przemyślany.

Wśród zalet arbitrażu wymienia się: szybkość i sprawność postępowania, poufność, możliwość wyboru prawa, miejsca oraz języka postępowania, a także kształtowania nie tylko składu orzekającego, ale i procedury postępowania. W przypadku przedsiębiorców nie obowiązują rygory postępowania gospodarczego, a samo rozstrzygnięcie jest, co do zasady, jednoinstancyjne.

Rzadko kiedy jednak strony umowy, które na etapie negocjacji nie korzystają z profesjonalnych pełnomocników, zastanawiają się nad konsekwencjami konkretnego brzmienia zapisu na sąd arbitrażowy. Tymczasem od jego treści będzie ostatecznie zależeć, czy procedura prowadzenia sporu spełni oczekiwania stron.

Który regulamin stosować

Zasady funkcjonowania sądów arbitrażowych w Polsce i ogólne ramy proceduralne zostały uregulowane w powszechnie obowiązujących przepisach prawa (art. 1154 – 1217...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8777

Spis treści
Zamów abonament