Koniec świata uczonych
Koniec świata uczonych
Kryzys gospodarczy pogrążył system badań naukowych w byłym ZSRR w chaosie. Nauka stanowiła priorytet państwa sowieckiego, dziś znalazła się w roli porzuconego dziecka. W rezultacie, doszło do tzw. ucieczki mózgów za granicę, zaś wielu badaczy pozostających w kraju bierze się za bardziej lukratywne zajęcia. Wyjeżdżają głównie matematycy, fizycy teoretyczni i biolodzy, a więc przedstawiciele tych dyscyplin, w których ZSRR było niekwestionowanym mocarstwem.
Krach
Od kilku lat płace nie nadążają za inflacją, placówkom badawczym nie starcza pieniędzy na pensje dla pracowników, od 1991 zarobki kadry naukowej zmniejszają się faktycznie co roku od 10 do 20 proc. Aparatura badawcza starzeje się, brak pieniędzy na zagraniczne czasopisma. Ubywa ludzi, młodzi rezygnują z kariery naukowej, starzy usiłują ją kontynuować poza granicami.
Poszczególne laboratoria i ośrodki badawcze, zmuszone same zarabiać na swoje potrzeby, wyprzedają gdzie się da uzyskane rezultaty, opracowane technologie. Efemeryczne źródło dewiz, jakim powinno być prawo do własności intelektualnej, ledwie ciurka. Pikantny i żałosny zarazem jest fakt, że -- praktycznie -- język rosyjski jest językiem roboczym na wydziale matematyki Harvardu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta