Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

gorzki romans

02 grudnia 2017 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
„Pod niebieską butelką” – pierwsza w Wiedniu kawiarnia, którą otworzył niejaki Georg Franz Kolschitzky, wcześniej znany jako Jerzy Franciszek Kulczycki
źródło: Wikipedia
„Pod niebieską butelką” – pierwsza w Wiedniu kawiarnia, którą otworzył niejaki Georg Franz Kolschitzky, wcześniej znany jako Jerzy Franciszek Kulczycki

Kawa z trudem torowała sobie drogę na polskie stoły. Jeszcze w XVIII wieku posądzano ją o wywoływanie „febr suchotnych, niepłodności i chorób uporczywych, a prawie zawsze śmiertelnych". Wiele wody musiało w czajniczkach upłynąć, zanim powszechnie przekonano się do jej zalet.

Turcy mają tu pewien napój koloru czarnego. Pije się go dużymi łykami po posiłku oraz małymi łyczkami w towarzystwie przyjaciół" – relacjonował w 1580 r. swą podróż Prosper Alpino z Padwy. To pierwsza europejska wzmianka o kawie.

Kawa pochodzi z Etiopii. 3000 lat temu tamtejsi koczownicy z regionu Keffa zbierali czerwone ziarna, obtaczali je w zwierzęcym tłuszczu i takimi kulkami posilali się podczas długich przemarszów, gdy nie było warunków do przyrządzania posiłków. W jaki sposób kawa dotarła do Arabii – historycy jeszcze nie odkryli. Natomiast legenda głosi, że pasterz Kaldi prosił o pomoc imama, gdyż jego kozy nie dawały mu spać, beczały, stawały dęba i się bodły. Imam nie przywołał ich do porządku, przeciwnie, gdy zobaczył, że podskubują małe czerwone owocki z wielkiego krzewu, zebrał ich garść, ugotował, a płyn wypił. Skutek był taki, że podobnie jak kozy, poczuł się pełen werwy, założył szkołę religijną, w której wierni odbywali długie nocne czuwania modlitewne, czerpiąc siłę z mocnej kawy.

Ile jest prawdy w legendzie? Prawdopodobnie ziarno kawy. Ar-Razi, perski lekarz z IX wieku, w encyklopedycznym dziele medycznym wymienił dobroczynne efekty ich spożywania. W jego ślady poszedł słynny arabski lekarz Awicenna w X wieku, polecał kawę jako remedium na odrę i kamienie nerkowe.

Kawa, po arabsku qahwah, na tym etapie była prawdopodobnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10918

Wydanie: 10918

Zamów abonament