Trzy wizje ustroju stolicy
PIERWSZE CZYTANIE
Jaka Warszawa
Trzy wizje ustroju stolicy
ŻANETA SEMPRICH
Projekt AWS nosi tytuł "o ustroju miasta stołecznego Warszawy"; SLD -- "o samorządzie miasta stołecznego Warszawy"; UW -- zakłada tylko nowelizację dotychczasowej ustawy warszawskiej. Wszystkie prezentują diametralnie różne wizje przyszłego ustroju stolicy, odmiennie też oceniają wady i zalety obecnych rozwiązań. Rozpatrzy je Sejm podczas najbliższego posiedzenia.
Pierwsza ustawa o ustroju samorządu m. st. Warszawy z 18 maja 1990 r. , na podstawie której Warszawa stała się obowiązkowym związkiem dzielnicgmin, szybko ujawniła słabe strony i spotkała się z krytyką. Wykreowała miasto ubogie, bez potrzebnego mu mienia i dochodów. Z kolei dochody dzielnic-gmin były różne, w przeliczeniu na głowę mieszkańca nawet w proporcji 1:7. Dzielnice-gminy niechętnie uczestniczyły w utrzymywaniu infrastruktury ogólnomiejskiej (komunikacji, wodociągów, kanalizacji, ciepłownictwa, oczyszczania miasta) . Warszawę ironicznie nazwano w ięc "Siedmiogrodem", a po wydzieleniu Ursusa -- "Ośmiogrodem".
Sytuacja zmieniła się po uchwaleniu ustawy z 25 marca 1994 ro ustroju m. st. Warszawy. Na jej podstawie stolicę podzielono na 11 niezależnych gmin oróżnym statusie. W granicach przedwojennej Warszawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta