Krajobraz po poszerzeniu
POLSKA -- ROSJA
Dla nas ważne jest, by NATO pozostało paktem obronnym. Rosjanie chcieliby zaś włączyć sojusz do systemu bezpieczeństwalub zapewnić sobie wpływ na jego strategiczne decyzje.
Krajobraz po poszerzeniu
SłAWOMIR POPOWSKI
Wjednym z nielicznych komentarzy, jakie ukazały się w Rosji nazajutrz po przegłosowaniu w Senacie USA ratyfikacji dokumentów o poszerzeniu NATO, Aleksiej Puszkow, jeden z czołowych komentatorów moskiewskich, napisał, że o ile do czasu głosowania w Senacie można było jeszcze liczyć na jakieś niespodzianki, o tyle obecnie wszystko jest już przesądzone. " Klamka zapadła -- twierdzi Puszkow -- i chociaż Turcja straszy jeszcze, że zablokuje rozszerzenie sojuszu, jeśli jej samej nie przyjmą do Unii Europejskiej, to jednak nikt tych gróźb nie traktuje poważnie. Polakom, Czechom i Węgrom -- dodaje moskiewski komentator i dotychczas gorący przeciwnik powiększania NATO -- wypada jedynie pogratulować. "
W sumie rosyjska reakcja na wyniki głosowania w Waszyngtonie okazała się zaskakująco obojętna i można to zrozumieć. W końcu nikt nie lubi przyznawać się do porażki, a z punktu widzenia Moskwy decyzja Senatu USA, z którą wiązano jeszcze jakieś nadzieje -- była porażką. Pytanie tylko, co dalej i na ile przyjęcie Polski do NATO wpłynie na zmianę naszych stosunków z Moskwą, dość chłodnych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta