Rzeczywistość jaśniejsza od prognoz
Kryzys w Azji wzmógł pesymizm w branży
Rzeczywistość jaśniejsza od prognoz
Analitycy oczekują, że mimo kryzysu w Azji, który spowodował głęboką i nieprzewidywaną przez analityków zapaść cen celulozy i papieru, branżę czeka kolejna wzrostowa część cyklu koniunktury.
Jeszcze w październiku ub.r. tona celulozy kosztowała ponad 600 USD. W grudniu średnia cena celulozy mierzona indeksem PIX - wyliczanym przez fińską giełdę terminową Suomen Optioporssi na podstawie danych z ponad 30 firm z 11 krajów - spadła do 592,58 USD. W styczniu kosztowała 569,04 USD, w lutym - 535,08 USD, w marcu - 505,94 USD, w kwietniu - 535,91 USD, a w maju - 548,8 USD. 22 czerwca cena celulozy mierzona indeksem PIX wynosiła 574,13 USD.
Od wzrostu do spadku
Przemysł celulozowo-papierniczy zaliczany jest do branż cyklicznych - o ile nie zajdą jakieś niespodziewane zdarzenia, z dość dużą precyzją można przewidzieć sytuację cenową na rynku. Cykl koniunktury wynosi od pięciu do sześciu lat.
W ostatnich trzech latach mieliśmy do czynienia ze szczytem koniunktury, potem z zapaścią, a w 1997 r. z wychodzeniem z dołka, które zostało zakłócone przez krach gospodarek azjatyckich. Obecnie wśród analityków przeważa pogląd, że koniunktura na papier powinna się poprawiać - przynajmniej w Europie - a jej szczyt przewidywany jest na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta