Tekstylny próg
Negocjacje o wolnym handlu
Tekstylny próg
Polska jest ostatnim krajem spośród państw stowarzyszonych z UE, z którym Turcja negocjuje umowę o wolnym handlu. Jak jednak alarmują polskie izby przemysłów skórzanego i tekstylnego, obniżenie do zera stawek celnych na import obuwia i odzieży z Turcji może zagrozić znacznej części polskiego przemysłu lekkiego.
Kolejną rundę negocjacji umowy o wolnym handlu zaplanowano na koniec października. Obie strony liczą, że tym razem dojdzie do podpisania porozumienia, choć -- jak przyznaje rzecznik Ministerstwa Gospodarki, Paweł Badzio -- negocjacje są bardzo trudne. Głównym problemem są tekstylia i wyroby skórzane, które mają największy udział w polskim imporcie z Turcji. Strona polska chciałaby, aby umowa o wolnym handlu, która ma obowiązywać od początku przyszłego roku, uwzględniała ochronę krajowego przemysłu lekkiego, utrzymując np. do 2001 czy 2002 r. cła na niektóre wyroby.
W ub. r. -- według polskiej statystyki -- sprowadziliśmy z Turcji towary za prawie 130 mln USD, wysyłając wyroby za prawie 60 mln USD. Od czterech lat w handlu z Turcją mamy deficyt (w ub. r. 70 mln USD) , który -- według tureckich danych uwzględniających obroty pośrednie i drobne transakcje -- jest jeszcze większy. Według polskich danych, w ub. r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta