Podział i równowaga
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Podział i równowaga
Minęła właśnie pierwsza rocznica obowiązywania konstytucji. To z pewnością dobra okazja do zastanowienia się nad niektórymi jej rozwiązaniami.
Art. 10 konstytucji stanowi, że ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na zasadzie podziału i równowagi trzech odrębnych władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. To rozwiązanie, znane w wielu systemach konstytucyjnych, wróciło do naszego prawa ustrojowego wraz z tzw. małą konstytucją. Nie trzeba przypominać, w czym przejawia się konstytucyjna zasada podziału władz, jakie jest jej znaczenie, co wypływa z niej dla samego ustawodawcy konstytucyjnego i ustawodawcy zwykłego -- dorobek nauki prawa konstytucyjnego jest olbrzymi i niewiele nowego można powiedzieć. Myślę też, że w istocie dziś bardziej powinniśmy kierować naszą uwagę na praktykowanie tej zasady w naszym prawodawstwie i funkcjonowaniu wyodrębnionych i niezależnych władz. Art. 173 konstytucji stanowi, że władzę sądowniczą tworzą sądy i trybunały. Pojęcie "władza sądownicza" w ujęciu konstytucyjnym jest pojęciem szerszym niż tradycyjnie wiązane z tą władzą sądownictwo sprawujące wymiar sprawiedliwości. W ujęciu konstytucyjnym bowiem sprawują ją zarówno sądy (art. 175--187) , jak i trybunały (art. 188--201) . Zgodnie natomiast z art. 175 ust. 1 tylko sądy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta