Celowość kosztusprawą zasadnicz
Oceniają organa podatkowe
Celowość kosztusprawą zasadnicz
Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem wyraźnie wskazanych w art. 23 (będących kosztami w sensie ekonomicznym, a nie podatkowym) .
W wyroku z 1 grudnia 1998 r. (sygn. I SA/ Łd 1366/ 97) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż celowość poniesienia kosztu jest sprawą zasadniczą przy stosowaniu tego przepisu. Podatnik podejmując działalność gospodarczą, powinien postępować racjonalnie i zmierzać w sposób najbardziej bezpośredni do osiągnięcia przychodu. Powinien działać w przekonaniu, że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo-skutkowych powinno doprowadzić do osiągnięcia przychodu.
W ocenie NSA nie było tak z Mirosławem R. , który oprócz pracy na etacie w agencji handlowo-produkcyjnej spółka z o. o. podjął we wrześniu 1992 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta