W stronę równoprawnego traktowania
Starania o odszkodowania są częścią normalnych stosunków polsko-niemieckich
W stronę równoprawnego traktowania
ANNA WIELOPOLSKA
W poprzednim numerze "Rzeczpospolitej" W poprzednim numerze "Rzeczpospolitej" przedstawiliśmy polsko-niemieckie relacje prawne, które do niedawna uniemożliwiały Polakom uzyskanie odszkodowań za cierpienia doznane w okresie drugiej wojny światowej. Czy podejmowane dziś starania o wyrównanie krzywd mają szanse na pozytywne orzeczenia sądowe?
Informacje z ostatnich miesięcy o wystąpieniach obywateli polskich o odszkodowania, zwłaszcza wystąpienia do zagranicznych sądów, mogły wydać się szerszej opinii społecznej zaskakujące. Wystąpienia te są jednak konsekwencją zarówno działań samych poszkodowanych, jak i pojawienia się nowych możliwości w ostatnich latach.
W latach 80. polscy obywatele zaczęli występować z pozwami o odszkodowania za pobyt w obozach koncentracyjnych i przymusową w nich pracę. Pozwy - sporadyczne - kierowano do niemieckich sądów. Wobec ukształtowanej m.in. ustawą BEG wykładni prawa niemieckiego i praktyki sądowniczej roszczenia musiały spełznąć na niczym. Sądy niemieckie odrzucały konsekwentnie polskie roszczenia, powołując się na ustawę BEG, jak również wskazując, że praca przymusowa w niemieckim prawie nie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta