Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mit wojny klinicznej

01 maja 1999 | Świat | BM

Technika wojenna nie może być alternatywą dla zabiegów dyplomatycznych

Mit wojny klinicznej

BRONISłAW MISZTAL

W latach 60. któryś z pułkowników na studium wojskowym roztaczał przed nami, chłopakami z kompanii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego, perspektywę wojny z użyciem bomby neutronowej. Sowieci mieli jednym uderzeniem zmieść "materiał ludzki" gdzieś w Anglii czy Francji, lecz zachowaną w całości infrastrukturę zamierzały potem wykorzystać uderzające wojska Układu Warszawskiego. Chodziło o wyeliminowanie zgniłych kapitalistów, ale przy zachowaniu całego wyprodukowanego przez nich bogactwa.

Po trzydziestu latach i z drugiej strony globu obserwuję wojnę, która odbywa się według planu będącego odwrotnością poprzedniego. Nowoczesne, inteligentne środki przenoszenia broni na dużą odległość pozwalają na względnie bezpieczne dla atakującego zniszczenie infrastruktury militarnej przeciwnika niemal bez ofiar w ludziach. Po kilku dniach bombardowania źródła amerykańskie podawały, iż liczba zabitych w Jugosławii jest mniejsza niż ofiar wypadków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1686

Zamów abonament