Głosuje się udziałami
TELEFONICZNY DYŻUR REDAKCYJNY
Wspólnoty mieszkaniowe i nie tylko
Głosuje się udziałami
Oto kolejna relacja z dyżuru redakcyjnego z 13 kwietnia poświęconego mieszkaniom komunalnym, skarbu państwa i wspólnotom mieszkaniowym. Na pytania odpowiadała EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK, wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Czy powierzchnia mieszkania lub liczba osób na stałe w nim zameldowana ma znaczenie przy podejmowaniu uchwał we wspólnocie mieszkaniowej?
Zgodnie z ustawą o własności lokali decydujące znaczenie w głosowaniu ma wielkość udziałów w nieruchomości wspólnej. Udział oznacza proporcję między powierzchnią użytkową danego mieszkania (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) a sumą powierzchni użytkowej wszystkich lokali w budynku (z pomieszczeniami przynależnymi) . Pomieszczeniami przynależnymi są te, które tak określono w umowie notarialnej kupna lokalu oraz w księdze wieczystej lokalowej, np. garaże, piwnice, schowki, wydzielone części strychu. Udział jest ściśle związany z własnością danego mieszkania. Jego wielkość przypadająca na poszczególnych właścicieli lokali musi być wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Głosują wyłącznie właściciele lokali, dlatego w głosowaniu we wspólnocie mieszkaniowej nie ma znaczenia, ile osób stale przebywa w danym lokalu.
W budynku, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta