Mariaż państwa z prywatnym kapitałem
HOLANDIA
Jak finansować infrastrukturę
Mariaż państwa z prywatnym kapitałem
Dziś rozpoczyna się w Warszawie międzynarodowa konferencja, dotycząca łączenia środków prywatnych i państwowych przy finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Pierwsza taka konferencja odbyła się rok temu w Amsterdamie. Jako przykład udanego rozwoju wspólnych projektów państwa z sektorem prywatnym (określa się to jako PPP -- private-public partnership) w zakresie infrastruktury organizatorzy wskazywali wówczas przedsięwzięcia w Azji i Ameryce Łacińskiej.
Warto również przyjrzeć się bliżej temu, co pod tym względem dzieje się w Unii Europejskiej. Tym bardziej że państwa unijne -- podobnie jak Polska -- stoją przed nowym wyzwaniem: jak finansować rozwój infrastruktury, gdy obowiązują restrykcje budżetowe. WUE powraca się dziś do zarzuconego sposobu finansowania i nfrastruktury wspólnie z biznesem. Tak było przed wojną, od 1945 roku natomiast finansowanie infrastruktury w Europie stało się domeną państwa. Regułę tę złamano najpierw w Wielkiej Brytanii, gdzie przedsiębiorstwa prywatne razem z państwem -- właśnie na zasadzie PPP -- budują drogi, elektrownie, więzienia czy szpitale. Współdziałanie daje tam obniżkę kosztów sięgającą 15 proc. W innych krajach UE finansowanie infrastruktury przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta