Należności nieściągalne, nieściągalność uprawdopodobniona
Należności nieściągalne, nieściągalność uprawdopodobniona
Co do zasady należności opisane jako nieściągalne nie są kosztem uzyskania przychodu. Zapisano to jasno w art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf). Niekiedy jednak przepis ten zezwala na zaliczenie takich należności w ciężar kosztów.
Pozwala to na złagodzenie skutków transakcji z niesolidnymi kontrahentami, kontrahentami znajdującymi się w sytuacji nie pozwalającej na płacenie długów, czy wręcz oszustami. A takie transakcje zdarzają się niekiedy w działalności gospodarczej nawet przezornym przedsiębiorcom. Na podobnych warunkach, w świetle art. 23 ust. 1 pkt 21 updf, możliwe jest zaliczenie w koszty rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, choć te rezerwy co do zasady kosztem uzyskania nie są.
Według art. 23 ust. 1 pkt 20 updf kosztem uzyskania przychodów są wierzytelności nieściągalne, w stosunku do których spełniono jednocześnie dwa warunki:
- należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta