Nasze kominy mniej podgrzewają
Polska spełniła wymagania Konwencji klimatycznej
Nasze kominy mniej podgrzewają
KRYSTYNA FOROWICZ
Nasz kraj w ciągu ostatnich lat zredukował o 1/3 emisję szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery - najwięcej spośród wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Udział Polski w globalnym podgrzewaniu planety to zaledwie 1,6 proc. W "produkcji" gazów cieplarnianych plasujemy się na 16. miejscu. Raport rządowy, opracowany przy współudziale wszystkich resortów, dla Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu podaje, że emisja gazów cieplarnianych wykazuje trwałą tendencję spadkową od 1992 r., a jednocześnie towarzyszy temu dynamiczny rozwój gospodarki i stałe tempo wzrostu PKB.
- Ta dobra sytuacja jest m.in. skutkiem efektywniejszego wykorzystania energii, ponieważ blisko 97 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzi z procesu spalania i użytkowania paliw w różnych sektorach gospodarczych, a tylko niespełna 3 proc. z procesów przemysłowych - powiedział na konferencji Jan Szyszko, minister ochrony środowiska.
Sukces polityczny
Ratyfikowaliśmy Ramową Konwencję NZ w sprawie zmian klimatu w 1994 r., a podpisując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta