Nędza, ubóstwo, niedostatek
Nędza, ubóstwo, niedostatek
ALICJA KRZĘTOWSKA
STANISŁAWA GOLINOWSKA
Mimo bogactwa narodów i wysokiego poziomu rozwoju państwa opiekuńczego ryzyko ubóstwa jest ciągle poważną kwestią społeczną - również w USA, Europie Zachodniej czy Japonii.
Bieda jest tu oczywiście inna niż w krajach afrykańskich - ludzie nie umierają z głodu czy braku opieki lekarskiej. Problemem, w kręgach największego ubóstwa, jest przede wszystkim dezintegracja społeczna, której skrajną postacią staje się bezdomność.
Różne są źródła biedy
Upraszczając nieco problem, możemy mówić o trzech grupach przyczyn ubóstwa. Bieda może być problemem indywidualnym, skutkiem złego losu (choroby, niepełnosprawności), niedostosowania i uzależnień, a także nonszalanckiej postawy wobec norm społecznych, w konsekwencji czego ma miejsce odrzucenie (tak ze strony jednostki, jak i społeczeństwa). Może być też związana z brakiem podstaw normalnej egzystencji z przyczyn ekonomicznych - brakiem pracy, mieszkań i wysokimi ich kosztami, brakiem infrastruktury umożliwiającej ludziom mobilność przestrzenną. Może również wynikać z niskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta