Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy był Wieluń

09 września 1999 | Prawo | JO
źródło: Nieznane

WRZESIEŃ 1939

Z prof. Witoldem Kuleszą o zbrodniach na ludności cywilnej i jeńcach wojennych

Pierwszy był Wieluń

Fot. ADAM URBANEK-PAP/CAF

Wiemy z historii, że od początku hitlerowskiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. wojska niemieckie popełniały na niespotykaną dotąd skalę zbrodnie na ludności cywilnej i jeńcach wojennych. Jakie są w tej sprawie ustalenia Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu?

WITOLD KULESZA: Druga wojna światowa różniła się od poprzedniej tym, że od pierwszych chwil napaści na Polskę łamana była konwencja haska o zasadach prowadzenia wojny. Od samego początku działań wojennych doszło do rażącego pogwałcenia prawa międzynarodowego. Dramat polega na tym, że do dzisiaj Główna Komisja i prawnicy niemieccy różnią się w ocenach tych działań.

Na czym polegają te różnice?

W naszej ocenie Wehrmacht i Luftwaffe, nie mówiąc już o formacjach SS, od pierwszych chwil agresji na Polskę dopuszczały się licznych zbrodni na ludności cywilnej i jeńcach wojennych. Ich dokumentacja była gromadzona od początku istnienia Głównej Komisji w 1945 r., a następnie przekazywana władzom niemieckim. Zdaniem niemieckich prokuratorów działania Wehrmachtu i Luftwaffe we wrześniu 1939 r. mieściły się w ramach dopuszczalnych prawem i nie dawały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1799

Spis treści
Zamów abonament